09.06.

Bozsik Yvette Társulat | PB2 Company Egy gésa emlékiratai | Egy áttáncolt élet

17:00 | Pécsi Nemzeti Színház Kamaraszínház

Jegyvásárlás

- kortárs táncest -

időtartam: 1. rész 45 perc; 2. rész kb. 35 perc

1. rész
Bozsik Yvette Társulat: Egy gésa emlékiratai
- édesanyám emlékére –

Bozsik Yvette szólóelőadása Mineko Iwasakinak, az Egy gésa emlékiratai című világhírű könyv és film főhősnőjének, A gésák gésája című önéletrajzi könyve inspirációjára született.
Az előadás beavatja a nézőt a Tánc és a Művészet Asszonyai magányos, titkokkal teli, személyes világába, egy idősebb táncosnő memoárjában, aki mindig a lelkével táncolt. Az előadás használja a japán színház szertartásos elemeit, felidézve a Nō és a Kabuki színház világát is. 
Bozsik Yvette új szólóelőadása, melyben ikonikus partnere, Vati Tamás is szerepel, ötvözi mindezeket a szertartásokat, belső rezdüléseket, titkokat, megmutatva egy táncosnő belső önismereti munkáját a test, a lélek és a szellem hármas egységében.

szereplők: Bozsik Yvette, Vati Tamás

zene: Jean-Philippe Heritier
díszlet: Vati Tamás
jelmez: Bozsik Yvette
fény: Pető József
koreográfus-rendező: Bozsik Yvette

Fotó: Horváth Judit – Bozsik Yvette Társulat

Az előadás bemutatója a Nemzeti Táncszínház szervezésében közös programként valósult meg.

2. rész
PB2 Company: Egy áttáncolt élet

Uhrik Teodóra hihetetlenül gazdag életművét táncképekben kívánjuk bemutatni. 
Egy olyan különleges és izgalmas előadást vízionáltunk, mint amilyen sokszínű és semmihez sem hasonlítható ikonikus életpályája. A szakmai és magánélet összefonódását, a művészet által egymásra ható erejét az előadásban táncművész férje, színművész fia és képzőművész lánya segít megjeleníteni. Kortárs táncképeink klasszikus montázsra készülnek, de Kamarás Iván dalai is felcsendülnek, s Uhrik Dóra saját versei is elhangoznak. Az atmoszféra megteremtésében Lovas Anna festményei is fontos szerepet kapnak.
Hogyan került a tánc közelébe kisgyermekként, hogy lett belőle táncművész, majd táncpedagógus, miközben családot is alapított; hogy maradt meg 65 éven át a Pécsi Balett kötelékében, hogy lett alapító tagból együttesvezető... Mi a titka? Miből táplálkozik az őt éltető szenvedély? Vajon a tánc az örök szerelem?
Az életpályát táncművészek különböző korosztálya jeleníti meg, az előadásra Uhrik Dóra és Lovas Pál duettje teszi fel a koronát.

Zene: montázs
Vetítés: Rajnai Richárd
Festmények: Lovas Anna
Jelmez, látvány: Fekete Katalin
Rendező-koreográfus: Vincze Balázs 

Előadják:
Uhrik Teodóra,
Lovas Pál, 
Ujvári Katalin, a Pécsi Balett táncművésze,
Dávid Diána a Pécsi Művészeti Középiskola növendéke

Hangfelvételről közreműködik: Kamarás Iván 

Fotó: Kaszner Nikolett - Nemzeti Táncszínház

Az előadás bemutatója a Nemzeti Táncszínház szervezésében közös programként valósult meg.


A XIX. Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozó a Pécsi Balett és a Pécsi Nemzeti Színház koprodukciójában jött létre.

Megvalósult a Nemzeti Kulturális Alap és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával.


 

Győri Balett A skarlát betű

19:30 | Pécsi Nemzeti Színház Nagyszínház

Jegyvásárlás

- Nathaniel Hawthorne azonos című regénye alapján -

időtartam: 112 perc két részben, egy szünettel

Asszisztens: Bajári Levente
Zene: zenei montázs
Jelmez: Velich Rita
Díszlet: Bozóki Mara
Fény: Stadler Ferenc
Dramaturg: Csepi Alexandra
Koreográfus: Velekei László

I.    felvonás
A gyönyörű Hester Prynne férje nélkül érkezik meg az új-angliai Boston városába. A puritán és mélyen vallásos közösség azonnal befogadja, de kíváncsi tekintettel kíséri végig az új életbe egyedül belekezdő nő mindennapjait. Hester nem csak férje segítségének hiányától, hanem lelki társtalanságtól is szenved, egészen addig, míg meg nem ismeri a város fiatal lelkészét, Dimmesdale tiszteletest. Egy napon óriási vihar sújt le a városra, Hestert rossz érzés keríti hatalmába, melyből éjszakai látogatók zökkentik ki. A szigorú Wilson tiszteletes és a város kormányzója Bellingham jöttek közölni a szörnyű hírt: megtalálták Hester férjének bőröndjét, melyet a tenger sodort a partra hajójának roncsaival együtt. Dimmesdale értesülve a tragédiáról a nőhöz siet, azonban csendben kialakuló vonzalmuk most áttör minden akadályt, emberi és isteni szabályt: egymáséi lesznek. Hónapok telnek el, Hestert börtönbe zárják, hogy ott szülje meg bűnben fogant gyermekét. A börtönben különös látogatója érkezik: az eltűntnek hitt és álruhába öltözött férj: Roger. Egyet kér a nőtől: ne árulja el, hogy ő a férje és hogy életben van. A gyermek megszületése után izgalmas napra ébred a közösség, elérkezett Hester megbélyegzésének napja, mikor pellengérre állítják, s ruhájára feltűzik a vörös A betűt.

II.    felvonás
Az évek telnek, múlnak Hester hímzésből tartja fent magát és a már 7 éves gyermekét; a kis Pearlt. A város lakói még mindig kiközösítik a házasságtörő asszonyt, aki mindennek ellenére szeretetben él lányával. Dimmesdale tiszteletest rajongva veszik körbe hívői, alig tud szabadulni az asszonyok megfojtó szeretetétől és aggodalmaiktól. A fiatal férfi láthatóan nagyon beteg, ereje elhagyta, fájdalmai vannak a titkos önsanyargatásoktól. Mikor egy napon istentisztelet közben összerogy, Roger – aki az évek alatt a tiszteletes mellé szegődött különös barátként– siet a segítségére. Támasz nyújtás közben azonban szörnyű jelet fedez fel Dimmesdale mellkasán. Még aznap a főtéren Dimmesdale - a közelgő vihar ellenére - teljes révületében az égnek szegezi kérdését: őt miért nem bünteti már meg az Úr? Ekkor belebotlik Hesterbe és a kis Pearlbe, egy hirtelen ötlettől vezérelve megragadja őket és elindul velük a pellengér lépcsőin. Egy szemtanúja van csak a történteknek: Roger, akinek végre minden világossá válik, kérdőre vonja Hestert, majd megriadva önmaga állatiasságától végül békével távozik. Dimmesdale is Hesterhez siet, aki feltöltődve az előtörő érzelmektől nagy tettre szánja el magát: meg akarja vallani bűnét mindenki előtt. Másnap Dimmesdale megtartja legnagyobb s egyben utolsó szónoklatát…
 


A XIX. Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozó a Pécsi Balett és a Pécsi Nemzeti Színház koprodukciójában jött létre.

Megvalósult a Nemzeti Kulturális Alap és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával.