Ficzek Ferenc kiállítás

Hátrahagyott kijáratok – Ficzek Ferenc (1947-1987)

Ficzek Ferenc a Pécsi Műhely alapító tagjaként meghatározó szereplője volt a 70-es 80-as évek képzőművészeti életének. Sajátos alkotói látásmódja a kezdeti analitikus attitűdből táplálkozva olyan egyedi műtípusokban bontakozott ki, mint a (szájjal majd később) szórópisztollyal fújt grafikák, a formázott, feszített vászondomborítások, különféle objektek és animációs filmek. Ez utóbbi műfajba tartozik a Hátrahagyott kijáratok című alkotás, amely elmondása szerint a korábbi grafikai tevékenységének mintegy összefoglalásaként is értelmezhető. Jelen kiállítás erre az animációs filmre koncentrál. A táncoló női test formai játéka, átalakulása a különféle vetítések és torzulások során való permutációk révén egy tisztán vizuális kísérletnek is tekinthető.

A X. Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozó és a Zeneszüret Fesztivál közös rendezvénye. 
Kiállításszervezők: Salamon Péter és Szluka Balázs

Helyszín: Kodály Központ

Megnyitó: 2016. szeptember 27. 18.30

A kiállítást megnyitja: Alföldi Róbert Jászai-díjas színművész videóüzenetben, felvételről

A kiállítás ingyenesen megtekinthető a X. Pécsi Nemzetközi Tánctalálkozó ideje alatt 2016. október 3-ig a Kodály Központ nyitva tartási rendje szerint.

FICZEK FERENC (1947-1987) 

Ficzek Ferenc

1947. június 20-án született Pécsett, édesanyja Dittrich Stefánia, apja Ficzek Ferenc tanár. Gyermek- és ifjúkori lakhelye Pécsett, a Jászai Mari utca 28-ban volt. Innen járt a közeli Petőfi utcai iskolába.
1961-től a pécsi Művészeti Szakközépiskolában tanult ötvös szakon. Közben intenzíven rajzolt a „Zsolnay” műteremben, a „Doki”-ban Lantos Ferenc keze alatt.
1965-ben érettségizett, majd felvételizett az Iparművészeti Főiskolára. (Ezt később még kettő sikertelen kísérlet követte.)
1966-ban a Pécsi Tanárképző Főiskolán kezdett tanulmányokat földrajz–rajz szakon.
1969. Részt vett az első bonyhádi művésztelepen.
1970. Első jelentős csoportos kiállítása Pécsett (Iparművészeti Stúdió, a későbbi Pécsi Műhely). Bonyhádon zománcokat készített.
1971. április 6-tól a Siklósi Művésztelep főelőadója.
1971 júliusában államvizsgázott. (Az utolsó félévet levelezőként végezte.) nyáron ismét Bonyhádon dolgozott.
1971 decemberétől a Siklósi Művésztelep vezetője.
1972-ben Pécsre került, a Puskin Művelődési Ház művészeti előadója lett. Sokat dolgozott, főleg fotózott és vetítéses munkákat készített. Elkészült első megbízásos munkája a Megye utcai Fiú Nevelőotthon részére. (Bonyhádon kivitelezett zománc falikép.)
1972 júliusában Balatonboglár, Kápolnatárlat.
1972. november – a Pécsi Műhely első kiállítása.
1973. április 1-től a Puskin Művelődési Ház megbízott igazgatója lett.
1973 nyara – Balatonboglár.
1974. január 1-től nevelőtanári állást vállalt a Pollack Mihály Műszaki Főiskolán. Itt új lendülettel tudott dolgozni. Konceptuális, feszített vásznakat készített. A diákokkal közös vizuális akciókat szervezett, kiállításokat rendezett.
1975. március 5-én megszülettek gyermekei, Ferenc és Andrea.
1977. A Lépésváltás című akció (Kézfogás, Árnyékvándorlás) a Pécsi Körzeti Stúdió műtermében, melyről filmfelvétel is készült.
1978. szeptember, műtermet kapott.
1979. március 1-től a Pannónia Filmstúdió munkatársa.
1979. szeptember. Művésztelepen vett részt Obornikiben (Lengyelország). Feszített vásznakat, sorozatműveket készített (utat ábrázoló négy részes művet, faágas képek…).
1980. Elkészült a „Kocka” című rövidfilm.
1981-ben elkészült a „Hátrahagyott kijáratok” című film.
1982-ben a Művészeti Alap tagja lett.
1982. nyarán a grazi Művésztelepen dolgozott. Karó-plasztikákat és nagyméretű vásznakat („Kéz”) készített.
1984. nyarán kilépett a Pannónia Filmstúdióból. Elfogadta egy kölni induló filmstúdió meghívását, ám e vállalkozás nem járt sikerrel.
1986. szeptemberében sok tervvel tért haza. Elhelyezkedett Lantos Ferenc által vezetett Művészeti Szabadiskolában, és még ezévben jelentős plasztikai munkába kezdett.
1987 elején már csak keveset tudott dolgozni, ezek főleg tervek, vázlatok voltak. Betegsége áthághatatlan akadályát jelentette a kedvvel, lelkesedéssel megkezdett munkájának.

Halálának időpontja: 1987. július 22. délután ½ 4 óra.

Összeállította: Ficzek Ferencné és Szijártó Kálmán